Skip to content

6 Lansbrook CtSewell, NJ 08080

Built 2003

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 22, 2016

Property Information

Block16.02
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class17
DescriptionCUSTOM 2 STORY
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,366
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
21%
Improvement Value:$306,100
79%
Total Assessment$386,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,293+2.9%
2024$13,891+4.7%
2023$13,265+1.5%
2022$13,064-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft3,366DeedBook 5518, Page 210Recorded8/24/2016

Property Sale

SaleMulti
$399,900
DeedBook 3694, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3377, Page 24