Skip to content

18 Lansbrook CtSewell, NJ 08080

Built 2003

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Dec 16, 2022

Property Information

Block16.02
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class17
DescriptionCUSTOM
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage4,268
Acreage1.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
18%
Improvement Value:$454,500
82%
Total Assessment$556,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,566+2.9%
2024$19,988+4.7%
2023$19,087+1.5%
2022$18,798+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000
Sq Ft4,268DeedBook 6796, Page 339Recorded1/3/2023

Property Sale

SaleMulti
$685,000
DeedBook 4394, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 3462, Page 1