Skip to content

212 Myrtle AveBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Sep 9, 1993

Property Information

Block162
Lot2.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage1,714
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
17%
Improvement Value:$151,600
83%
Total Assessment$182,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,751+2.9%
2024$6,561+4.7%
2023$6,265+1.5%
2022$6,170-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2345, Page 48

Property Sale

Sale
$62,400
DeedBook 1660, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1965