Skip to content

124 County House RdSewell, NJ 08080

Built 1954

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 9, 2019

Property Information

Block16
Lot1.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
ZoningOMU
Sq Footage2,028
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
24%
Improvement Value:$149,400
76%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,294+2.9%
2024$7,089+4.7%
2023$6,770+1.5%
2022$6,667-6.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$203,500

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 5813, Page 216Recorded2/7/2018

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3198, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1954