Skip to content

253 Delsea DrSewell, NJ 08080

Built 1960

Last Sale Date
Dec 13, 2068

Property Information

Block16
Lot4.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningCI
Sq Footage1,209
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,100
24%
Improvement Value:$86,900
76%
Total Assessment$114,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,217+2.9%
2024$4,098+4.7%
2023$3,914+1.5%
2022$3,854-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,209DeedBook 5184, Page 252Recorded4/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960