Skip to content

5 Sundance CtSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$97,748
Last Sale Date
Jun 17, 1986

Property Information

Block17.02
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.10

Building Details

Building Class17
DescriptionLEXINGTON
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,900
25%
Improvement Value:$207,800
75%
Total Assessment$275,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,198+2.9%
2024$9,911+4.7%
2023$9,465+1.5%
2022$9,321+10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$97,748
DeedBook 1548, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1986