Skip to content

15 Hunter CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Mar 9, 2007

Property Information

Block17.02
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.10

Building Details

Building Class17
DescriptionLEXINGTON
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
25%
Improvement Value:$186,600
75%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,214+2.9%
2024$8,955+5.3%
2023$8,507+0.9%
2022$8,432+9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 4360, Page 13

Property Sale

Sale
$93,575
DeedBook 1534, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1985