Skip to content

7 Hunter CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Aug 8, 2017

Property Information

Block17.02
Lot34
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.10

Building Details

Building Class17
DescriptionATRIUM
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,518
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
28%
Improvement Value:$152,700
72%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,897+2.9%
2024$7,675+4.7%
2023$7,329+1.5%
2022$7,218+6.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$246,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 5711, Page 331Recorded8/15/2017

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4004, Page 39

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 3703, Page 105

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 1793, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1985