Skip to content

2 Hunter CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Apr 13, 2012

Property Information

Block17.02
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.10

Building Details

Building Class17
DescriptionFOXBORO
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,480
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
31%
Improvement Value:$137,000
69%
Total Assessment$197,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,317+2.9%
2024$7,111+4.7%
2023$6,790+1.5%
2022$6,688+8.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 4956, Page 146

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 3171, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1985