Skip to content

22 Pony RunSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$502,000
Last Sale Date
Sep 26, 2022

Property Information

Block17.02
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.10

Building Details

Building Class17
DescriptionWESTMINSTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,096
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,500
21%
Improvement Value:$228,600
79%
Total Assessment$290,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,731+4.6%
2024$10,260+4.7%
2023$9,798+1.5%
2022$9,649+7.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$502,000
Sq Ft2,096DeedBook 6756, Page 170Recorded10/4/2022

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 3855, Page 22

Property Sale

Sale
$117,143
DeedBook 1575, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1986