Skip to content

5 Palomino TrlSewell, NJ 08080

Built 1983

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 30, 1994

Property Information

Block17.04
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class17
DescriptionCOUNTRY SQUIRE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,048
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
25%
Improvement Value:$180,500
75%
Total Assessment$242,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,955+2.9%
2024$8,704+4.7%
2023$8,311+1.5%
2022$8,185+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2496, Page 176

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2230, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

Sale
$85,090
DeedBook 1428, Page 529