Skip to content

3 Long Bow DrSewell, NJ 08080

Built 1984

Owner
---
Last Sale Price
$301,000
Last Sale Date
Oct 1, 2025

Property Information

Block17.05
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class17
DescriptionROSECROFT
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,626
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,300
32%
Improvement Value:$137,600
68%
Total Assessment$201,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,468+2.9%
2024$7,258+4.7%
2023$6,931+1.5%
2022$6,826+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$301,000
Sq Ft1,626DeedBook 7248, Page 320Recorded10/7/2025

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4911, Page 197

Property Sale

SaleMulti
$121,000
DeedBook 2002, Page 144

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 1566, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1984