Skip to content

5 Saddlebrook DrSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2010

Property Information

Block17.06
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class17
DescriptionWESTMINSTER FRM
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,096
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
23%
Improvement Value:$213,900
77%
Total Assessment$277,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,276+2.9%
2024$9,987+4.7%
2023$9,537+1.5%
2022$9,392+6.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$333,000
DeedBook 4332, Page 300

Property Sale

Sale
$152,377
DeedBook 1609, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1987