Skip to content

40 Saddlebrook DrSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 23, 2023

Property Information

Block17.07
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class17
DescriptionWEMBLY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,539
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
25%
Improvement Value:$200,200
75%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,887-12.4%
2024$11,288+4.7%
2023$10,780+1.5%
2022$10,616+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,539DeedBook 6945, Page 120Recorded12/8/2023

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 2797, Page 108

Property Sale

SaleMulti
$182,450
DeedBook 1918, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1988