Skip to content

8 Saddlebrook DrSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block17.07
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class17
DescriptionWESTMINSTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,096
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
26%
Improvement Value:$174,900
74%
Total Assessment$237,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,778+2.9%
2024$8,531+4.7%
2023$8,147+1.5%
2022$8,023+6.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,709
DeedBook 1625, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1987