Skip to content

35 Bridle LnSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 6, 2024

Property Information

Block17.07
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class17
DescriptionRADCLIFFE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,275
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
25%
Improvement Value:$179,300
75%
Total Assessment$240,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,881+2.9%
2024$8,632+4.7%
2023$8,243+1.5%
2022$8,118+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,275DeedBook 7020, Page 65Recorded6/11/2024

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 3651, Page 329

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 1764, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1988