Skip to content

24 Saddlebrook DrSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2019

Property Information

Block17.07
Lot37
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class17
DescriptionCAMBRIDGE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,324
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
22%
Improvement Value:$223,800
78%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,642+2.9%
2024$10,343+4.7%
2023$9,877+1.5%
2022$9,727+9.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft2,324DeedBook 6146, Page 133Recorded8/22/2019

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 4490, Page 311

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 3842, Page 306

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 2976, Page 190

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 2384, Page 131

Property Sale

SaleMulti
$173,490
DeedBook 1997, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1987