Skip to content

26 Saddlebrook DrSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Jun 22, 1990

Property Information

Block17.07
Lot38
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class17
DescriptionWESTMINSTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,096
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
24%
Improvement Value:$202,300
76%
Total Assessment$265,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,806+2.9%
2024$9,530+4.7%
2023$9,101+1.5%
2022$8,963+4.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 2015, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1987