Skip to content

23 Bridle LnSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 12, 2017

Property Information

Block17.07
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class17
DescriptionRADCLIFFE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,275
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
26%
Improvement Value:$182,000
74%
Total Assessment$244,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,048+2.9%
2024$8,793+4.7%
2023$8,397+1.5%
2022$8,270+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,275DeedBook 5673, Page 75Recorded6/16/2017

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 2137, Page 247

Property Sale

Sale
$136,415
DeedBook 1641, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1987