Skip to content

16 Bridle LnSewell, NJ 08080

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block17.08
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class17
DescriptionRADCLIFFE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,275
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,100
25%
Improvement Value:$191,600
75%
Total Assessment$254,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,171+3.0%
2024$8,906+4.9%
2023$8,494+1.6%
2022$8,361+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft2,275DeedBook 7092, Page 305Recorded11/13/2024

Property Sale

Sale
$139,202
DeedBook 1643, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1987