Skip to content

18 Bridle LnSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 1998

Property Information

Block17.08
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class17
DescriptionCAMBRIDGE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,188
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
24%
Improvement Value:$203,900
76%
Total Assessment$266,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,873+2.9%
2024$9,595+4.7%
2023$9,163+1.5%
2022$9,024+5.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,530
DeedBook 1665, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1987