Skip to content

22 Stag RunSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 5, 1999

Property Information

Block17.09
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class17
DescriptionMCHENRY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,340
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,100
22%
Improvement Value:$212,600
78%
Total Assessment$273,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,124+2.9%
2024$9,840+4.7%
2023$9,396+1.5%
2022$9,254+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2984, Page 134

Property Sale

Sale
$151,800
DeedBook 1772, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1988