Skip to content

28 Stag RunSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Sep 1, 2020

Property Information

Block17.09
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class17
DescriptionCAMBRIDGE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,188
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,300
22%
Improvement Value:$227,800
78%
Total Assessment$291,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,768+2.9%
2024$10,465+4.7%
2023$9,993+8.9%
2022$9,179+3.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$368,000

From:

To:

Sq Ft2,188DeedBook 6346, Page 222Recorded9/30/2020

Property Sale

Sale
$246,200
DeedBook 4809, Page 257

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2033, Page 179

Property Sale

Sale
$151,812
DeedBook 1692, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1987