Skip to content

36 Stag RunSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 30, 2020

Property Information

Block17.09
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class17
DescriptionCAMBRIDGE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,108
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
25%
Improvement Value:$184,100
75%
Total Assessment$247,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,137+3.9%
2024$8,793+4.7%
2023$8,397+1.5%
2022$8,270+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,108DeedBook 6322, Page 90Recorded8/12/2020

Property Sale

Sale
$159,503
DeedBook 1770, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1988