Skip to content

50 Saddlebrook DrSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$165,645
Last Sale Date
Dec 30, 1988

Property Information

Block17.09
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class17
DescriptionWESTMINSTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,096
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
24%
Improvement Value:$192,300
76%
Total Assessment$254,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,414+2.9%
2024$9,149+4.7%
2023$8,737+1.5%
2022$8,605+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$165,645
DeedBook 1823, Page 298