Skip to content

54 Saddlebrook DrSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2008

Property Information

Block17.09
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class17
DescriptionWESTMINSTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,088
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
24%
Improvement Value:$194,900
76%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,488+2.9%
2024$9,221+4.7%
2023$8,806+1.5%
2022$8,672+6.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$146,375
DeedBook 1812, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1988