Skip to content

2 Trapper RdSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$160,749
Last Sale Date
Jun 30, 1988

Property Information

Block17.10
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class17
DescriptionCAMBRIDGE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,108
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
24%
Improvement Value:$212,100
76%
Total Assessment$277,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,268+2.9%
2024$9,980+4.7%
2023$9,530+1.5%
2022$9,386+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,749
DeedBook 1764, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1986