Skip to content

53 Saddlebrook DrSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2021

Property Information

Block17.10
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class17
DescriptionWESTMINSTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,096
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
25%
Improvement Value:$189,900
75%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,410+2.9%
2024$9,146+4.7%
2023$8,734+1.5%
2022$8,601+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 2656, Page 23

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 2197, Page 267

Property Sale

SaleMulti
$169,414
DeedBook 1893, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1989