Skip to content

71 Saddlebrook DrBeach Haven, NJ 08008

Built 1989

Last Sale Price
$152,186
Last Sale Date
Apr 10, 1989

Property Information

Block17.10
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class17
DescriptionWESTMINSTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,088
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
24%
Improvement Value:$191,400
76%
Total Assessment$253,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,373+2.9%
2024$9,110+4.7%
2023$8,699+1.5%
2022$8,567+6.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$152,186
DeedBook 1860, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1989