Skip to content

61 Saddlebrook DrSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Apr 25, 2008

Property Information

Block17.10
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class17
DescriptionWESTMINSTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,088
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
24%
Improvement Value:$187,900
76%
Total Assessment$248,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,199+2.9%
2024$8,941+4.7%
2023$8,538+1.5%
2022$8,409+6.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 4533, Page 341

Property Sale

SaleMulti
$297,500
DeedBook 3972, Page 193

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 3224, Page 134

Property Sale

SaleMulti
$155,776
DeedBook 1857, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1988