Skip to content

59 Saddlebrook DrSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$398,000
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block17.10
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class17
DescriptionCAMBRIDGE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,188
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
25%
Improvement Value:$186,100
75%
Total Assessment$246,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,133+2.9%
2024$8,876+4.7%
2023$8,476+1.5%
2022$8,348+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$398,000
Sq Ft2,188DeedBook 6659, Page 265Recorded4/8/2022

Property Sale

SaleMulti
$157,846
DeedBook 1923, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1989