Skip to content

5 Trapper RdSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Feb 14, 2005

Property Information

Block17.11
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class17
DescriptionCAMBRIDGE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,188
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
22%
Improvement Value:$216,500
78%
Total Assessment$279,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,328+2.9%
2024$10,037+4.7%
2023$9,585+1.5%
2022$9,440+3.9%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 3930, Page 169

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 2950, Page 323

Property Sale

Sale
$176,921
DeedBook 1758, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1988