Skip to content

47 Saddlebrook DrSewell, NJ 08080

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2024

Property Information

Block17.11
Lot37
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class17
DescriptionRADCLIFFE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,715
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,200
23%
Improvement Value:$212,200
77%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,150+2.9%
2024$9,865+4.7%
2023$9,420+2.2%
2022$9,217+2.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft2,715DeedBook 6319, Page 43Recorded8/5/2020

Property Sale

Sale
$322,900
DeedBook 4311, Page 44

Property Sale

SaleMulti
$249,900
DeedBook 3606, Page 52

Property Sale

SaleMulti
$154,500
DeedBook 3074, Page 105

Property Sale

SaleMulti
$172,450
DeedBook 2667, Page 309

Property Sale

SaleMulti
$175,940
DeedBook 1893, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1989