Skip to content

37 Saddlebrook DrSewell, NJ 08080

Built 1990

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 2, 2024

Property Information

Block17.11
Lot42
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class17
DescriptionMIDDLEBURY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,751
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,100
22%
Improvement Value:$266,400
78%
Total Assessment$341,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,632+2.9%
2024$12,277+4.7%
2023$11,724+1.5%
2022$11,546+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,751DeedBook 7032, Page 63Recorded7/9/2024

Property Sale

Sale
$236,500

From:

To:

Sq Ft2,751DeedBook 5252, Page 316Recorded11/6/2014

Property Sale

SaleMulti
$314,000
DeedBook 4573, Page 136

Property Sale

SaleMulti
$314,000
DeedBook 4573, Page 136

Property Sale

SaleMulti
$194,500
DeedBook 3121, Page 180

Property Sale

SaleMulti
$189,900
DeedBook 2889, Page 267

Property Sale

SaleMulti
$182,395
DeedBook 2006, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1990