Skip to content

27 Saddlebrook DrSewell, NJ 08080

Built 1991

Last Sale Price
$507,000
Last Sale Date
Jul 1, 2023

Property Information

Block17.11
Lot47
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class17
DescriptionDOWNING
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,386
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
23%
Improvement Value:$216,300
77%
Total Assessment$280,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,361+2.9%
2024$10,070+4.7%
2023$9,616+1.5%
2022$9,470+7.1%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$507,000
Sq Ft2,386DeedBook 6878, Page 209Recorded7/17/2023

Property Sale

Sale
$286,000

From:

To:

Sq Ft2,386DeedBook 6107, Page 56Recorded6/19/2019

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft2,386DeedBook 5997, Page 226Recorded12/11/2018

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4516, Page 267

Property Sale

SaleMulti
$161,500
DeedBook 3000, Page 99

Property Sale

SaleMulti
$164,990
DeedBook 2100, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1991