Skip to content

25 Saddlebrook DrSewell, NJ 08080

Built 1991

Last Sale Date
Sep 24, 2002

Property Information

Block17.11
Lot48
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class17
DescriptionSHELBOURNE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,431
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
23%
Improvement Value:$212,200
77%
Total Assessment$276,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,209+2.9%
2024$9,922+4.7%
2023$9,475+1.5%
2022$9,332+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3485, Page 126

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 2416, Page 15

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 2169, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1991