Skip to content

128 Salina RdSewell, NJ 08080

Built 1949

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Nov 21, 1985

Property Information

Block17.11
Lot55.06
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class17
Description1S
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,287
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,700
17%
Improvement Value:$234,000
83%
Total Assessment$281,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,420+2.9%
2024$10,127+4.7%
2023$9,671+1.5%
2022$9,524+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1531, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1949