Skip to content

142 Salina RdSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$209,400
Last Sale Date
Jun 21, 2000

Property Information

Block17.11
Lot55.11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class17
DescriptionESSEX
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,856
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
14%
Improvement Value:$280,500
86%
Total Assessment$324,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,000+2.9%
2024$11,662+4.7%
2023$11,137+1.5%
2022$10,968-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$209,400
DeedBook 3132, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 2000