Skip to content

255 Egg Harbor RdSewell, NJ 08080

Built 1975

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Oct 28, 1994

Property Information

Block17.11
Lot57.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,990
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
17%
Improvement Value:$216,700
83%
Total Assessment$262,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,714+2.9%
2024$9,440+4.7%
2023$9,015+1.5%
2022$8,879-2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 2480, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1975