Skip to content

38 Long Bow DrSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Jul 15, 2005

Property Information

Block17.12
Lot47
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class17
DescriptionATRIUM
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,638
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,700
27%
Improvement Value:$153,300
73%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,805+2.9%
2024$7,585+4.7%
2023$7,244+1.5%
2022$7,134+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 4031, Page 144

Property Sale

SaleMulti
$120,500
DeedBook 2953, Page 68

Property Sale

SaleMulti
$121,000
DeedBook 2372, Page 109

Property Sale

Sale
$77,990
DeedBook 1516, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1984