Skip to content

10 Long Bow DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 19, 2016

Property Information

Block17.14
Lot68
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class17
DescriptionATRIUM
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,498
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
30%
Improvement Value:$141,900
70%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,498+2.9%
2024$7,287+4.7%
2023$6,959+1.5%
2022$6,853+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,498DeedBook 5476, Page 135Recorded6/2/2016

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 2313, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

SaleMulti
$76,230
DeedBook 1491, Page 601