Skip to content

9 Bedlington PlSewell, NJ 08080

Built 2001

Last Sale Price
$354,000
Last Sale Date
Nov 6, 2009

Property Information

Block17.15
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.06

Building Details

Building Class17
DescriptionPROVIDENCE
Dwellings1
ZoningPR4
Sq Footage2,644
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,700
21%
Improvement Value:$265,700
79%
Total Assessment$336,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,443+2.9%
2024$12,094+4.7%
2023$11,549+5.5%
2022$10,948-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$354,000
DeedBook 4718, Page 312

Property Sale

SaleMulti
$430,000
DeedBook 4146, Page 119

Property Sale

SaleMulti
$266,175
DeedBook 3358, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 2001