Skip to content

2 Bedlington PlSewell, NJ 08080

Built 2002

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 5, 2020

Property Information

Block17.15
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.06

Building Details

Building Class17
DescriptionDANBURY
Dwellings1
ZoningPR4
Sq Footage2,893
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
19%
Improvement Value:$266,300
81%
Total Assessment$328,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,155+2.9%
2024$11,813+4.7%
2023$11,281+1.5%
2022$11,110-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,893DeedBook 6329, Page 298Recorded8/28/2020

Property Sale

Sale
$343,000

From:

To:

Sq Ft2,893DeedBook 5510, Page 288Recorded8/8/2016

Property Sale

SaleMulti
$364,000
DeedBook 4004, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$278,555
DeedBook 3378, Page 56