Skip to content

49 Stratton LnSewell, NJ 08080

Built 2001

Last Sale Price
$274,620
Last Sale Date
Jun 8, 2001

Property Information

Block17.15
Lot38
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.06

Building Details

Building Class17
DescriptionDANBURY
Dwellings1
ZoningPR4
Sq Footage2,893
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,300
19%
Improvement Value:$306,500
81%
Total Assessment$376,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,938+2.9%
2024$13,546+4.7%
2023$12,936+1.5%
2022$12,740-1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$274,620
DeedBook 3271, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 2001