Skip to content

47 Stratton LnSewell, NJ 08080

Built 2001

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Apr 24, 2020

Property Information

Block17.15
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.06

Building Details

Building Class17
DescriptionDANBURY
Dwellings1
ZoningPR4
Sq Footage2,879
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,600
19%
Improvement Value:$292,200
81%
Total Assessment$360,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,346+2.9%
2024$12,971+4.7%
2023$12,386+1.5%
2022$12,199+26.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,879DeedBook 6282, Page 44Recorded5/19/2020

Property Sale

Sale
$369,500
DeedBook 3652, Page 326

Property Sale

SaleMulti
$303,455
DeedBook 3405, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 2001