Skip to content

45 Stratton LnSewell, NJ 08080

Built 2002

Last Sale Price
$341,595
Last Sale Date
Feb 28, 2002

Property Information

Block17.15
Lot40
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.06

Building Details

Building Class17
DescriptionDANBURY
Dwellings1
ZoningPR4
Sq Footage2,991
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,400
17%
Improvement Value:$338,600
83%
Total Assessment$408,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,092+2.9%
2024$14,668+4.7%
2023$14,007+1.5%
2022$13,794+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$341,595
DeedBook 3393, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 2002