Skip to content

33 Stratton LnSewell, NJ 08080

Built 2001

Last Sale Price
$233,425
Last Sale Date
Jun 4, 2001

Property Information

Block17.15
Lot46
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.06

Building Details

Building Class17
DescriptionSTANHOPE
Dwellings1
ZoningPR4
Sq Footage2,362
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,200
22%
Improvement Value:$245,300
78%
Total Assessment$314,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,633+2.9%
2024$11,306+4.7%
2023$10,797+1.5%
2022$10,633-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$233,425
DeedBook 3271, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 2001