Skip to content

29 Stratton LnSewell, NJ 08080

Built 2002

Last Sale Price
$236,820
Last Sale Date
Jan 31, 2001

Property Information

Block17.15
Lot48
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.06

Building Details

Building Class17
DescriptionSTANHOPE
Dwellings1
ZoningPR4
Sq Footage2,378
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,200
24%
Improvement Value:$221,300
76%
Total Assessment$290,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,746+2.9%
2024$10,443+4.7%
2023$9,973+1.5%
2022$9,822-1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$236,820
DeedBook 3378, Page 43