Skip to content

17 Stratton LnSewell, NJ 08080

Built 2001

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block17.15
Lot54
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.06

Building Details

Building Class17
DescriptionPROVIDENCE
Dwellings1
ZoningPR4
Sq Footage2,684
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,900
25%
Improvement Value:$247,800
75%
Total Assessment$331,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,270+2.9%
2024$11,925+4.7%
2023$11,387+1.5%
2022$11,215-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft2,684DeedBook 6674, Page 267Recorded5/5/2022

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 4742, Page 172

Property Sale

SaleMulti
$267,230
DeedBook 3286, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 2001