Skip to content

11 Stratton LnSewell, NJ 08080

Built 2002

Last Sale Price
$437,000
Last Sale Date
Sep 15, 2006

Property Information

Block17.17
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.06

Building Details

Building Class17
DescriptionPROVIDENCE
Dwellings1
ZoningPR4
Sq Footage2,684
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
18%
Improvement Value:$286,000
82%
Total Assessment$349,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,943+2.9%
2024$12,579+4.7%
2023$12,012+1.5%
2022$11,830-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$437,000
DeedBook 4280, Page 91

Property Sale

SaleMulti
$372,500
DeedBook 3986, Page 128

Property Sale

SaleMulti
$267,680
DeedBook 3397, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 2002